Průvodce vánočním cukrovím

Cukroví je nespočet druhů. Jsou to klasiky jako třeba rohlíčky nebo včelí úly nebo různé experimenty jako například datle plněné ořechy obalené v cukru. Některé se dělají pár týdnů dopředu, aby změkly a jiné se zas dělají až několik dní před Vánocemi, protože se plní krémem. No a některé to mají půl na půl… 

Já poaždé dělám vanilkové rohlíčky, linecké, včelí úly, pracny a ořechy. Nicméně to je základ, který vždycky ještě rozšířím o něco nového. A tohle všechno vám teď co nejpodrobněji popíšu, abyste vždycky docílili nejen skvělé chuti, ale taky dokonalého vzhledu.

Obecný základ ke každému receptu

V celém článku je několik receptů na různé druhy cukroví a všechny mají 2 věci společné. Ta první je, že všehny dávky zhruba odpovídají stejnému počtu, ale je to dost individuální podle toho, jak těsto rozválíte. Měli byste se tedy u každého druhu dostat na nějakých 35 až 50 kusů. No a ta druhá věc je, že všechny musí být dobře skladovány, protože jakmile nebudou ve vzduchotěsné nádobě a v chladu, tak se začnou brzy kazit a nebudou dobré. Dále už pak má každé cukroví svoje specifické metody přípravy..perníčky

U perníčů je snad nejvíc problémů… Co se tohohle druhu týče, tak je tady největší prostor pro experimentování, protože často ztvrdnou a nedají se jíst. Mně se osvědčilo vykašlat se na vejce, přidat trochu jedlé sody a hlavně je pak skladovat společně s kouskem toastového chleba, díky kterému budou perníčky naprosto dokonale měkké.

výfuče

Výfuče bych trochu přirovnal k rakvičkám. Uvnitř jsou také duté a chutí jsou něco mezi rakvičkami a lineckým, akorát navíc ještě cítíte ořechy. Abyste je mohli péct, tak je potřeba mít formičky na pracny, nebo alespoň formičky na košíčky. A co se samotné přípravy týče, tak jakmile přidáte jedlou sodu, díky které vyběhnou, tak je co nejdřív dostaňte do trouby, protože soda začne hned trochu pracovat. Během pečení potom neotvírejte troubu a pečte je do růžova, klidně i trochu do zlatova, aby vám nakonec nespadly.

ořechy

U ořechů v podstatě není, co zkazit, ale můžete trochu experimentovat s krémy. Pokud nechcete jen míchat máslo s ořechy a cukrem, tak můžete udělat třeba čokoládový krém, karamelový krém, malinový krém s vanilkou, bílou čokoládu, anebo třeba i mátový krém.

pracny

Pracny jsou zajímavé hlavně díky koření, takže až ochutnáte těsto a bude se vám zdát, že to ještě něco chce, tak se nebojte přidat. Abyste je mohli dělat, tak si budete muset koupit formičky, a to takové, které nejsou moc dlouhé, protože jakmile je potom začnete obalovat v cukru, tak se začkou lámat, protože se musí obalit ještě teplé, kdy jsou dost křehké. 

marokánky

Marokánky si můžete upravit podle sebe. Já se vždycky snažím o různé druhy ovoce, aby byly barevné a používám ořechy, které nejsou moc tvrdé, aby nekazily dojem z celkové chuti. Čeho se ale držte, je sušené ovoce. Někdo je dělá z kandovaného a pak to chutná jako želé… Teorticky byste mohli doma udělat kandovanou kůru z citrusů, která je moc dobrá i samotná nebo s čokoládou, ale kupované kandované ovoce je prostě moc dobré není.

včelí úly

Včelí úly, nebo vosí hnízda? Letos celkem populární otázka a nikdo na ni nedokáže moc odpovědět. Nicméně já si pod včelím úlem představím sladký med a pod vosím hnízdem jen riziko bodnutí, takže za mě to jsou úly… Udělat úly není nic moc složitého, jen je potřeba si koupit formičku a často ji vysypávat moučkovým cukrem, protože se vám pak ta hmota začne lepit.. Plnit je musíte zásadně vajčným koňakem, protože pak to prostě není ono a na začátku je třeba to trochu vychytat, protože když si s tím nedáte práci, tak vám koňak vyteče.

vanilkové rohlíčky

Rohlíčky jsou klasika, takže vás tu nebudu učit, je udělat, ale řeknu vám, jak je udělat lépe. Od rohlíčků každý očekává, že budou nějak chutnat a vy tak musíte každého šokovat výbuchem chutí, protože jinak vaše cukroví nikoho nezaujme. Nešetřete tedy jak rumem, tak citronovou/pomerančovou kůrou a především vanilkou. Těsto vám musí chutnat už syrové, takže se nebojte ochutnávat a různě přidávat. A abyste chuť ještě zvýraznili, tak dejte ořechy na 10 až 15 minut upražit do trouby.

linecké

Linecké těsto má jedno hlavní pravidlo. A to nepřemíchat těsto. Jakmile se tedy suroviny spojí, tak ho ihned zabalte a dejte odpočinout. Až ho budete vyvalovat, tak ho nedělejte příliš tenké a jakmile ho dáte do trouby, tak se d ní moc nevzdalujte, protože přesně v ten moment, kdy musíte vytáhnout plech z trouby, budou všechny kousky stále hezky žluté a místy narůžovělé, ale stačí malá chvilka a všechno spálíte.. tohle je jeden z důvodů, proč tohohle cukroví moc nedělám, ale mazat ho džemem je taky hrůza, kort když si vyberete složité tvary vykrajovátek… 

No a co se džemu týče, tak vybírejte nějaké kyselejší nebo výraznější, protože těsto je dost sladké a například jahodový džem by to úplně dorazil.. Já nejradši používám džem z červeného rybízu, ale šel by i višňový, teoreticky meruňkový a pak ještě citrusové marmelády. Nejlepší je ale podle mě ten rybízový, takže jestli váháte, použijte ten.

No a teď už tu pro vás mám jednotlivé recepty. Jakmile cukroví dopečete, tak hned přidám další vánoční jídla a možná i nějaké drinky. Veselé Vánoce!


perníčky

výfuče

ořechy

pracny

marokánky

včelí úly

vanilkové rohlíčky

linecké


recepty:

 

Perníčky


35 až 50 kusů

30 minut + chlazení těsta


50g másla (změklého)

200g medu

10g perníkového koření

100g cukru

450g hladké mouky

lžíce melasy

2,5 lžičky kakaa

70g teplé vody

lžička jedlé sody

1 plátek toastového chleba


1.

V robotu smíchejte máslo, med, koření, cukr, mouku, melasu kakao.

2.

V teplé vodě rozmíchejte jedlou sodu a přilijte směs do robotu. Potom vypracujte hladké těsto,

zabalte ho do folie a nechejte ho přes noc odpočinout v lednici.

3.

Předehřejte troubu na 180 stupňů.

4.

Na pomoučněné ploše těsto rozválejte na plát vysoký zhruba 3 až 5 milimetrů a vykrajujte jednotlivé tvary. Připravené perníčky potřete mlékem a pečte je 10 až 15 minut v předehřáté troubě.

5.

Hotové je uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě společně například s plátkem toastového chleba,

který zaručí, že zůstanou měkké.Výfuče


35 až 50 kusů

1 hodina


100g mletých ořechů (lískové, vlašské)

100g hladké mouky

200g moučkového cukru

150g másla

1/2 lžičky jedlé sody

1.

Rozpalte troubu na 170°C.

2.

Z ořechů, mouky, cukru a másla vypracujte hladké těsto. Do toho potom zapracujte jedlou sodu a ihned ho rozdělte do formiček tak, aby byl uprostřed malý důlek. 

3.

Připravené výfuče pečte v předehřáté troubě, dokud se nenafouknou a nezrůžoví. Ještě vlahé je vyklopte z formiček a skladujte je ve vzduchotěsné nádobě na chladném místě.Ořechy


35 až 50 kusů

1 hodina


těsto:

250g hladké mouky

200g másla

1 žloutek

200g cukru

100g mletých ořechů (lískové, vlašské)

lžička skořice

2 až 3 lžičky kakaa

 

krém:

150g másla pokojové teploty

50g mletých ořechů

70g moučkového cukru

1/2 lžičky vanilkového extraktu

1/2 lžičky skořice

1 lžička rumu

1.

Rozpalte troubu na 170°C.

2.

Všechny ingredience na těsto smíchejte a vypracujte hladkou hmotu. Tu potom rozdělte do formiček tak, aby byl vždy uprostřed malý důlek a vzniklo tak místo na krém.

3.

Připravené skořápky pečte v předehřáté troubě 10 až 15 minut.

4.

Máslo prošlehejte s ostatními ingrediencemi na krém a naplňte jím vychladlé skořápky.

5.

Hotové ořechy skladujte ve vzduchotěsné nádobě na chladném místě.Pracny


35 až 50 kusů

1 hodina


70g mletých ořechů (lískové, vlašské)

100g cukru

140g másla

170g hladké mouky

lžička mletého hřebíčku, skořice a kakaa

moučkový cukr na obalení

1.

Rozpalte troubu na 170°C.

2.

ořechy, cukr, máslo, mouku, hřebíček, škořici a kakao smíchejte a vypracujte hladké těsto. To potom rozdělte do formiček tak, aby byl vždy uprostřed důlek. 

3.

Připravené pracny pečte v předehřáté troubě 10 až 15 minut.

4.

Po vytažení z trouby je nechejte trochu zchladnout a ještě teplé je vyndejte z formiček a obalte v moučkovém cukru.

5.

Hotové pracny skladujte ve vzduchotěsné nádoě na chladném místě. 

Marokánky


35 až 50 kusů

1 hodina


140g sušeného ovoce (švestky, meruňky, brusinky, rozinky)

40g lyofizovaných jahod

140g ořechů (vlašské, pekanové, lískové)

250ml smetany

150g cukru

2 lžíce vanilkového cukru

20g hladké mouky

200g čokolády (hořká/mléčná)

1.

Rozpalte troubu na 150°C.

2.

Ovoce a ořechy nasekejte nahrubo.

3.

v rendlíku smíchejte smetanu, cukr, vanilkový cukr a mouku a za stálého šlehání vše přiveďte k varu. Potom do směsi nasypejte ovoce s ořechy a promíchejte.

4.

Vznikne vám hustá směs, kterou ze které potom tvořte malé placičky. Ty potom pečte na pečícím papíru 10 až 15 minut, dokud trochu nezezlátnou.

5.

Hotové marokánky nechejte vychladnout a ze spodní strany na ně dejte trochu rozpuštěné čokolády. Skladujte je ve vzduchotěsné nádobě na chladném místě. 

Včelí úly


35 až 50 kusů

1 hodina


100g moučkového cukru

320g piškot + na podstavu

200g másla pokojové teploty

6 lžic mléka

1,5 lžíce kakaa

vaječný koňak na plnění

1.

Cukr, piškoty, máslo, mléko a kakao dejte do robota a mixujte, dokud nezískáte hladkou hmotu. 

2.

Hmotu potom postupně dávejte do formičky vysypané moučkovým cukrem a do každé udělejte důlek. Do toho pak nalijte trochu koňaku, ale ne až po okraj. Nakonec přiklopte piškotou, trochu přimáčkněte.

3.

Hotové úly skladujte ve vzduchotěné nádobě v lednici nebo na chladnějším místě.Vanilkové rohlíčky


35 až 50 kusů

1 hodina


150g hladké mouky

40g moučkového cukru

50g mletých lískových ořechů

110g másla

1 žloutek

kůra z 1 citronu

1/2 lžíce rumu

Semínka vanilkového lusku

moučkový cukr na obalení

1.

Předehřejte troubu na 170°C.

2.

Z mouky, cukru, ořechů, másla, žloutku, citronové kůry, rumu a vanilky vypracujte hladké těsto a vytvarujte z něj malé rohlíčky. Ty potom pečte na pečícím papíru do růžova 10 až 15 minut.

3.

Ještě teplé rohlíčky obalte v moučkovém cukru a skladujte je ve vzduchotěsné nádobě na chladném místě.  

Linecké 


1 hodina

35 až 50 kusů


200g hladké mouky

130g másla

70g moučkového cukru

1 žloutek

1/2 lžičky vanilkového extraktu

rybízový džem na slepení

1.

Z mouky, másla, cukru a žloutku vypracujte hladké těsto. To potom nechte odpočnout 30 minut v lednici.

2.

Rozpalte troubu na 170°C.

3.

Z těsta vyválejte plát tlustý zhruba 2 milimetry a vykrájejte jednotlivé kousky. Ty pak pečte v předehřáté troubě na plechu s pečícím papírem do růžova.

4.

Hotové linecké potřete džemem na spodní straně a přiklopte ho druhým kouskem opět spodní stranou na džem tak, abyste ve výsledku měli obě strany hezké. Cukroví skladujte ve vzduchotěsné nádobě na chladném místě.A to je vše! Přeju hodně štěstí u vaření a šťastné Vánoce!

 

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *