Vzhůru do Jugošky!

Ačkoliv jezdíme do Chorvatska a dalších zemí bývalé Jugoslavie tak hodně, že už se díky tomu i obsluha v restauracích a cukrárnách naučila česky, tak konkrétně Chorvatsko může být přeci jen celkem zajímavým místem, kde strávit pár dní třeba na lodi.

Pokud byste se rozhodli být na lodi, tak za pár týdnů můžete projet skoro všechna nezajímavější místa, protože až na Plitvická jezera jsou vyhlášené turistické atrakce většinou přímo u moře. My jsme třeba za týden zvládli na plachetnici dojet ze Zadaru do Trogiru (kde si mimochodem můžete koupit dokonalá prkénka z olivového dřeva) a zpět. Během toho jsme se zastavili na několika ostrovech viděli život jak ve městech, tak ve vesničkách uprostřed ničeho… 

 

Jak se do Chorvatska dostat nelépe?

Jelikož se tam dá celkem dobře dostat autem, tak je to v podstatě jedno, ale cesta zabere minimálně jeden den a to ani nemluvím o trajektu, který s frontou a vším zabere kolikrát taky třeba 4 hodiny. Je to ale celkem zajímavá možnost, když se rozhodnete podívat se na víc míst a během cesty někde přespíte. 

Moje ideální představa je ale přiletět letadlem jen s příručním zavazadlem a pak si buď půjčit auto, anebo cestovat po městě taxíkem či hromadnou dopravou a nejezdit trajektem, ale lodí, která je podstatně menší, mnohem rychlejší, zajede do přístavu přímo ve městech a ne někde mimo civilizaci. Kdybyste se třeba báli, že se někde ztratíte, tak většina Chorvatů mluví celkem dobře anglicky, takže nemusíte ani být ve stresu… Toho bych se obával potom až na lodi, kde je riziko toho, že třeba nevytočíte loď ve správnou chvíli a utrhnete muring, anebo omylem zatáhnete za špatné lano, takže ještě čekáte, kdy někoho praští ráhno..

Bydlení na suchu vs. na lodi

Ačkoliv týden strávený na moři zní dost dobře, tak oboje má svoje výhody a nevýhody. Na lodi je to nejlepší, že výhled na moře jistota a taky to, že nemusíte celou dobu tvrdnout na jednom místě. Je to větší dobrodružství a je nezapomenutelný zážitek, když kolem vás skáčou delfíni, takže už jen kvůli tomu to za to stojí. 

Na druhou stranu ale v hotelu budete mít normální koupelnu a slabší povahy nebudou mít mořskou nemoc už po pár hodinách. Když ale překonáte tyhle věci, tak loď si užijete podle mě víc. My jsme díky tomu viděli spoustu míst a přes to jsme nepřišli o večeře v restauracích a procházky po ostrovech.

Co dělat, když vás pláže omrzí

Možností je několik. Nejbližší je tomu potápění, které mně osobně baví vždycky tak 20 minut denně, takže to nic, ale dají se vymyslet jiné věci. Jednou jsme třeba vstali ve 4 ráno a vyšli nahoru na horu, kde jsme koukali na východ slunce. Když si s sebou vezmete ovoce a pečivo, tak se z toho dá udělat piknik, který také bude dokonalá vzpomínka. U Splitu je potom také možnost navštívit národní park a na jeden výlet také můžete jet do jeskyní s temně modrou vodou.

 

Co ochutnat

V téhle zemi je celkem náročné narazit na nějaká zvlášť zajímavá jídla. Na každém rohu se v restauracích prodává mleté maso a vepřové kotlety s ajvarem a hranolky. To je u nich něco jako tady guláš a svíčková na smetaně. 

Co už je ale zajímavější, jsou ryby. Jelikož jsou všude rybáři, tak jsou všude i čerstvé ryby. Můžete si tedy nechat přpravit malé rybičky obalené v mouce a usmažené do křupava nebo si třeba koupit slávky a udělat si je sami. Vařit je můžete s rozmarýnem, který tu roste jako plevel a jako dezert podávat sýry, které tu místní farmáři prodávají velmi často na spoustě míst společně s čerstvými fíky a granátovým jablkem, které tu také rostou skoro všude.

No a na závěr nejde vynechat víno a olivový olej. Po kopcích všude roste víno a olivy, ze kterých se hned potom víno a olej vyrábí, takže z pláže koukáte přímo na plody, ze kterých pak máte hotové produkty.

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *