Kuře Satay

Během července jsem si zkusil, jaký je rozdíl mezi tím pracovat v restauraci a v cukrárně. Po celé té zkušenosti mám tak nějak jasno, co je pro mě zatím lepší varianta, protože ačkoliv se i cukrář dostane čas od času do stresu, tak to nevyhrotí tolik, jako kuchař. Občas je až podivuhodné, jak se můžou chovat lidé, kteří jsou v civilu vcelku v pohodě, úplně jinak, když jsou v práci. Někdy to kuchař ani tak nemyslí, když začne být nepříjemný, ale vy už si o něm uděláte nějaký obrázek, kterého se potom těžko zbavuje. Z toho důvodu jsem si více oblíbil práci v cukrárně, kde jsou k sobě všichni přátelští. Stejně tak jsem si ověřil, že co se sladkých jídel týče, tak jsem mnohem kreativnější. Například když zdobíte tartaletku, která je potom ve vitríně s ostatními dezerty, tak máte potom mnohem větší radost ,když si někdo vybere tu vaši, na které jste si dali záležet a přemýšleli nad ní, než když jen nandáte na talíř tatarák podle předem stanoveného postupu. Vaše práce je pak pokaždé originálem a vy můžete porovnávat a zlepšovat se narozdíl od toho, když uvaříte za den padesátkrát to stejné jídlo.

Nicméně asi nemůžu mluvit o všech podnicích, takže to stále beru s rezervou a jako zkušenost. Jak to vnímáte vy? Pracovali byste raději v cukrárně či v restauraci? Nevýhody má totiž i cukrárna a jednou z havních je celkem dost brzké vstávání, pokud děláte i pečivo a ne jen dorty a jiné dezerty. Anebo je tu větší riziko, že něco pokazíte. Řídkou omáčku vždy nějak zachráníte, ale jakmile správně neodvážíte suroviny nebo se vám srazí krém, ta musíte začít od znova.

Ačkoliv má tedy oboje své výhody i nevýhody, tak je oboje velký zážitek a stejně tak vás to posune o něco dál, když třeba okoukáte nějaký postup, nakoupíte nové náčinní a můžete se dále rozvíjet jak ve vaření, tak v pečení. 

A abychom se dostali i k receptu, tak kuře Satay bylo jedno z mých oblíbených jídel už někdy před deseti lety, kdy jsem ho nejedl s rýží, ale s bylinkovou bagetou, o čemž byste asi řekli, že se to k sobě vůbec nehodí, ale překvapivě to chutná dost dobře! Dnešní verzi jsem už ale připravil trochu tradičněji s rýží a koriandrem. Potom jsem zkusil kuře ogrilovat, protože obvykle v restauraci je dělané jen na pánvi a takhle to bylo zase o něco zajímavější a lépe se to hodí k létu, kdy se griluje všechno…

Grilované kuře Satay


4 porce

50 minut


4 kuřecí prsa

sůl, olej

1 menší šalotka

1 cm tlustý kus zázvoru

300ml kokosového mléka

5 lžic arašídového másla

3 lžíce třtinového cukru

2 lžíce sojové omáčky

šťáva z 1/2 limety

(voda)

1 okurka

lžíce třtinového cukru

lžíce vinného octa

2 lžíce vody

snítka máty

šťáva z 1/2 limety

2 hrnky rýže (já použil jasmínovou)

čerstvý koriandr

limeta

drcené arašídy


1.

Kuře osušte, nakrájejte na velké kostky, osolte ho, přilijte zhruba lžíci oleje, vše promíchejte a nechejte pár minut odpočinout. Potom rozpalte, maso napíchněte na špejli a připravené špízy grilujte z obou stran zruba 3 až 5 minut, dokud nebudou na povrchu zlaté až hnědé.

2.

Šalotku nakrájejte najemno společně se zázvorem a začněte je opékat v rendlíku na troše oleje. Až čalotka zesklovatí, tak přilijte kokosové mléko a přidejte arašídovéé máslo, cukr, soovou omáčku a vše nechejte 2 až 3 minuty vařit. Podle potřeby můžete omáčku naředit vodou a nakonec přilijte limetovou šťávu.

3.

Okurku nakrájejte na plátky a promíchejte ji společně s cukrem, octem, vodou, nasekanou mátou a limetovou šťávou.

4.

Rýži uvařte vámi oblíbenou metodou. Já většinou používám rýžovar, ale pokud ho nemáte, tak dejte rýži vařit v poměru 1:2 s vodou. Vařte ji zhruba 10 minut za občasného míchání a nakonec ji dejte pod pokličkou na 10 až 15 minut do trouby rozpálené na 200°C.

5.

Hotové kuře podávejte s arašídovou omáčkou, rýží, okurkovým salátem a vše posypejte arašídy, čerstvým koriandrem a pokapejte limetovou šťávou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *