Londýn pro pokročilé

O Londýně jsem snad tisíckrát slyšel, že tam stačí jet jednou a pak už tam není, co dělat. Tahle první návštěva je ale spíš o památkách a turistických atrakcích. Co když ale chcete Londýn poznat trochu více očima Lodndýňana? Abych to mohl porovnávat s tím, jak dobře znám Prahu, to sice ještě zdaleka není, ale některé moje tipy by pro vás možná mohly být zajímavé, pokud jste doposud chodili jen okolo Buckingham Palace a Piccadilly Circus. 

Ačkoliv už jsem tedy všechny památky prošel, tak některé turistické atrakce, jako je třeba London Eye, za to celkem stojí. I když jste tu již jednou byli, tak během každého ročního období vypadá Londýn trochu jinak a i v určitou denní dobu je to trochu o něčem jiném. Nicméně stále mluvíme o místě, na kterém se zkrátka nevyhnete kilometrové frontě a milionu lidí… Je to tedy spíš jedno z míst, které navštívíte hlavně kvůli instagramové fotce. Potom je tady už trochu méně známá atrakce, kde se i davům lidí vyhnete, protože vstup si musíte předem zarezervovat na určitou hodinu, takže se to tam zaplňuje celkem rovnoměrně. Je to součástí nechvalně známého mrakodrapu, který kvůli odrazu slunečních paprsků dokonce způsobil požáry. Konkrétně mluvím o Sky Garden, což je botanická zahrada na vrcholu tohoto mrakodrapu. I když původní myšlenka zahrnovala vzrostlé stromy a mnohem více rostlin, tak i přes to zde uvidíte celkem zajímavé rostliny a nezapomenutelný výhled na Londýn po celém obvodu budovy. Fotky pořídíte zajímavější možná spíš uvnitř, protože všude kolem je sklo, přes které se dobře fotit nedá, ale i bez toho na to budete vzpomínat celkem živě. Další výhled je potom dokonalý s drinkem v ruce nedaleko St. Paul’s Cathedral v Madison’s terrace bar, který je v šestíém patře na střeše obchodního domu a koukáte z něj přímo na katedrálu.

Uprostřed celé zahrady je bar, kde si můžete dát drinky i menší jídla.

Co Londýn ale nabízí už ne tolik známého, je jeho podzemí. Asi nejzajímvějším místem pro vás bude podzemní vlak, kterým se kdysi rozvážela pošta. Potom třeba podzemní trezor v Bank of England, kterým se podle mě dost možná inspirovala banka z Harryho Pottera, prože je také v podzemí a všude je spousta zlata. Tohle místo je logicky tak střežené, že se tam nedostanete. Pokud byste si ale chtěli i tak zkusit, jaké to je držet zlatou cihlu, tak tuhle možnost vám nabídne muzeum, které je součástí banky. Anebo pokud už projdete všechny mosty, tak můžete projít tunel pod Temží, který kdysi využívali zaměstnanci elektrárny a doků. 

 

 

Čaj o páté

Sice jsem netestoval, které čaje jsou nejlepší a nejdražší, ale ten od Twinigs je hodně tradiční. Dozvěděl jsem se o něm přímo u Twinings obchodu, kde ho můžtete ochutnat, koupit v několika možnostech balení a můžu vám zaručit, že je opravdu výborný. Zároveň ale nečekejte nějakého maloobchodníka. Je to značka, která vznikla už v roce 1709 a dnes ho najdete ve spoustě obchodů. Dostal jsem ho dokonce i v Costa Coffee. Zkrátka je to čaj, který má dobré jméno a zároveň je dostupný všem.

Manifesto / Camden Town

Byli jste už někdy na Florenci nebo na Smíchově v Manifestu? Pokud vás to zaujalo, tak tuhle myšlenku byste hledali právě v Camden Town. Princip je úplně stejný. Uprostřed jsou velké stoly a kolem dokola jsou stánky s kuchyní celého světa. Najdete tu opravdu všechno, na co si vzpomenete. My jsme si třeba dali kuře s mangovou majonézou a koriandrovým aioli, potom batátové hranolky s avokádem, brambory s roztaveným sýrem raclette a spoustu sladkostí… Nezůstane ale jen u jídla. Celé Camden Town je jak poseté drobnými obchody. Takže když přehlédnete suvenýry a tržnice, tak si budete moct pořídit třeba Happy Socks z maličkého obchodu u řeky, anebo sluneční brýle z toho nejvíc fancy Ray-Ban obchodu. Možností, jak se sem dostat, je spousta, ale pokud pojedete metrem, tak vystoupíte v podstatě přesně v tom nejrušnějším místě. 

Jídla u stánků můžete i různě nakombinovat. Tady jsem si třeba zvolil přílohu a omáčky.

Večeře v michelinu nebo na trhu?

Odpověď je jednoznačně na trhu! Nedaleko Sky Garden v City of London (Což mě mimochodem překvapilo, že když chce královna vstoupit na území City of London, tak to není jen tak a potřebuje svou návštěvu předem ohlásit a vyřídit nějaké další věci, protože City of London je samostatná část Londýna, která má dokonce i vlastního starostu.) se nachází Leadenhall Market. Můžete zde ochutnat třeba Fish&Chips, což je mimochodem jídlo, u kterého byste očekávali, že se ho budou všude snažit dotáhnout k dokonalosti, ale o tom, jak najít dobrou restauraci s Fish&Chips, by bylo potřeba sepsat samostatný článek. Dokonce bych to až přirovnal k tomu, jak se v Praze na každé rohu prodávají trdelníky. Je jich několik druhů, jsou plněné nutellou, zmrzlinou a vším možným, ale když máte chuť na tradiční a poctivý trdelník, tak to chce docela dobře hledat… Zbytek restaurací je potom lazený spíše do italské kuchyně, ale i tak si určitě vybrete. 

Co pro mě byl ale největší zážitek z celých pěti dní, bylo dopoledne strávené na Borough Market. To je zkrátka místo, které zaujme i člověka, kterého jídlo vůbec nebere… Je tady všechno. Mořské plody, obrovský výběr koření, lanýže v několika velikostech, nejlepší pekárny s dokonalým chlebem, dorty a všelijakým pečivem, neuvěřitelný výběr ovoce a zeleniny a ještě lepší výběr jídla. Vše se vaří od základu přímo před vámi a v některých stáncích vám dají ochutnat z obrovských pánví, ve kterých je třeba 100 porcí paelly nebo třeba těstovin, takže se v podstatě i najíte ještě před tím, než vůbec stihnete něco koupit. 

Zelenina a ovoce je tu na každém rohu a je jich tu opravdu strašně moc druhů, které vám dají i rádi ochutnat.

Pokud byste nevěděli, jak naložit s čertvým lanýžem, tak tu mají například i lanýžové oleje.

Od rána můžeze pozorovat, jak se prběžně připrvuje jídlo v obrovských pánvích. Tohle je třeba Paella těsně před tím, než se do ní přidají ryby a mořské plody.

Některých věcí je tu tolik druhů, že zaberou jeden celý stánek.

A téměř vždy už předem vidíte, jak bude vaše jídlo vypadat.

Cider zde najdete na každém rohu v několika variantách.

Jak cestovat po Londýně?

Ačkoliv jízda londýnským taxíkem je taky celkem zážitek, tak hromadná doprava podle mě bude ještě zajímavější. Na určitou dobu si můžete koupit takzvanou Oyster Card, se kterou procestujete opravdu celé město. Platí jak na autobusy, tak na vlaky, metro a dokonce i lodě. Můžete nabít určitou částku, na začátku jízdy projdete bránou, kde kartu přiložíte a na konci jízdy projdete zase zpět a podle času se vám peníze strhnou. Tento způsob je asi nejjednodušší, takže ho doporučuju opravdu pro každou příležitost.

Při cestě metrem si potom dejte pozor, do jakého vlaku nastupujete. V Praze to je oproti Londýnu velmi jednoduché, aspoň dokud se nepostaví linka D. Některé trasy se totiž rozdělují a tak si musíte dát pozor, přes jakou stanici jaký vlak jede. Autobusy potom nemají nějaký speciální systém, lodí se také splést nemůžete a vlaky fungují jako všude jinde, takže cestování po městě není žádný problém.

Ačkoliv jsem tedy město ještě neprocestoval natolik, abych vám tu sepsal průvodce, tak věřím, že některé tyto tipy by se vám mohly hodit a kdybyste se na cokoliv chtěli zeptat, tak kdykoliv napište!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *