pečená krůta s bramborovým knedlíkem

Zjistil jsem, že už přes měsíc jsem nenapsal žádný článek a má to dva důvody. První z nich je, že se udála spousta věcí (například výlet do Cambridge, Prague Ice Cream Festival a další…) a ten druhý je, že se mi při tom všem prostě nechtělo. Nicméně se mi nahromadilo celkem dost receptů, takže opět se vracím do světa food blogerů.

Přemýšlel jsem, jestli o Anglii napíšu samostatný článek, anebo se jen zmíním, protože bych nepsal nic o jídle. Možná ale dám dohromady několik málo tipů, kam se podívat. Jen ve zkratce se tedy zmíním o fetivalu zmrzliny, kdybyste uvažovali o tom, že se tam podíváte třeba příští rok.

Vše se konalo v Holešovicích na výstavišti. Hned za vstupem jste si mohli koupit plátěnou tašku a tričko a pak jste se již mohli pustit do ochutnávek zmrzliny. Mě osobně nejvíce zaujal stánek zmrzlinárny Puro, kde měli zmrzliny jako okurkovou, pomerančovou a mangovou. Hned potom mě nadchla kombinace borůvky a levandule od Crème de la Crème, kde jsem dále ochutnal opět pomeranč a potom pistácii, která ke Crème de la Crème prostě patří. Krom zmrzliny zde ale byla také spousta stánků s jídlem. Například jste si mohli dát guacamole, quesadillu, belgické hranolky a spoustu jiných… Nechyběla ani soutěž v pojídání zmrzliny a další aktivity.

Co už mě však zaujalo méně, byla populární “černá zmrzlina”. Sice z toho je zajímavá fotka na instagram, ale jak jednou říkal Honza Hochsteiger, když jsem byl v jeho zmrzlinárně na workshopu, tak takto černou barvu přírodně nezískáte… Tím nechci říct, že bych barvivo nepoužil, to bych nejedl ani makronky… Ale když mám možnost si dát třeba sorbet pouze z ovoce, cukru a vody, tak zvolím raději ten. Potom už jsem jen nenavštívil stánky typu Frutisimo, protože u nich byla jedna z nejdelších front a přitom si jejich zmrzlinu můžu dát v podstatě kdekoliv…

Všechny zmrzliny, které jsem ochutnal, byly naprosto dokonalé. Takže už teď se těším na další rok!

Ted už ale k receptu – Skoro vždy, když vařím česká jídla, tak rozhodující je čas. Nespěchejte tedy… Pokud chcete mít maso opravdu dokonale upečené, pečte ho dlouho a ideálně ho nechejte odležet v lednici do druhého dne.


3 hodiny 30 minut

6 porcí


 

1kg krůtích stehen

1 cibule

3 lžičky rajčatového protlaku

200ml vody

sůl

lžíce hladké mouky

200ml vody

500g brambor

1 vejce

200g hrubé mouky

100g dětské krupičky

lžička soli

1/2 cibule

450g špenátu


 

1.

Rozpalte troubu na 200°C

 

2.

Nakrájejte cibuli najemno a začněte ji opékat na 2-3 lžících oleje. Maso nakrájejte na velké kostky, osušte ho a osolte. Jakmile bude cibule hnědá (po 3-5 minutách), tak přidejte maso a opékejte, dokud se ze všech stran nezatáhne.

 

3.

Jakmile začne maso získávat zlatou barvu, tak přidejte protlak a opékejte ještě asi minutu. Potom přilijte vodu, přiveďte vše k varu a až se rozpustí napečená vrstva na spodku pekáče, tak vše dejte na 2 hodiny péct. (Během pečení maso průběžně otáčejte a zkontrolujte, jestli je ponořené zhruba jen do poloviny.)

 

4.

Brambory uvařte do měkka a nechejte je vychladit. (Ideálně přes noc, ale není to nutné.) Potom je oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. K nastrouhaným bramborám přidejte vejce, mouku, krupičku a sůl. Ze všeho udělejte hladké těsto a nakonec na pomoučněné podložce vyválejte knedlíky.

 

5.

Připravené knedlíky vařte v osolené vodě 15 až 20 minut podle toho, jak jsou knedlíky velké. Ideální je, když je vaříte ještě zhruba 3 až 5 minut po tom, co vyplavou na hladinu. (Během vaření vše občas promíchejte, aby se knedlíky nepřichytily na dno hrnce.)

 

6.

Na lžíci oleje nechejte zesklovatět najemno nakrájenou cibuli a přidejte špenát. (Zde máte 2 možnosti, buď udělejte čerstvý listový, anebo protlak.) Vše osolte a vařte zhruba 5 minut.

 

7.

Až bude maso hotové, tak ho vyndejte z pekáče a výpek přiveďte k varu. Přidejte mouku rozmíchanou ve vodě a nechejte vše projít varem. Pokud by byl výpek moc hustý, tak ještě přilijte vodu podle potřeby. Nakonec do pekáče vraťte maso, promíchejte ho s výpekem a můžete podávat.

 

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *