Den v Berlíně

Ve čtvrtek jsem poprvé vyrazil do Berlína a řekl jsem si, že bych vám mohl dát pár tipů, kam se podívat. Já zde byl 2 dny, ale vše, co jsem zažil, se dá v klidu stihnout během jednoho jediného dne. Jeden den jsme totiž také přejeli do Potsdam (česky Postupim), kde už ale nebylo dost času na to, abych prošel město a viděl něco zajímavého, takže to zde ani nebudu uvádět…

První, co je třeba zařídit, je cesta. Pokud nechcete řešit dopravu z letiště a přijet rovnou do centra, tak je podle mě nejlepší přijet vlakem, který z Prahy jede přímo. Cesta bude ale trvat přibližně 4 hodiny, takže když poletíte, ušetříte minimálně hodinu času.

Až do Berlína dorazíte, tak na přesuny po samotném městě pak budete mít také několik možností. Samozřejmě zde funguje UBER. Potom je zde možnost jezdit metrem, které je zde oproti tomu pražskému trochu složitější, ale jakmile se trochu zorientujete, tak to nebude žádný problém… Největším zážitkem je však vypůjčení kola. Stačí si jen stáhnout některou z aplikací, jako je například Mobike nebo ofo. Máte tak možnost si koupit jízdy na několik dnů, anebo zaplatit podle toho, jak dlouho jedete. Na začátku naskenujete QR code, kolo se odemkne a na konci kolo zase zamknete a aplikace jízdu ukončí. Na základě toho potom strhne peníze z karty.

 

A teď už kam se podívat…

Mezi taková ta základní místa, kam jde každý turista, určitě patří Reichstag. Pokud jste tam nikdy nebyli, tak je určitě zajímavé se tam podívat, ale prostě je to jen budova, do které se dostanete tak, že si vystojíte frontu na to, abyste ukázali průkaz a prošli kontrolou, zda nemáte některé z nepovolených předmětů. Zkrátka pokud do Berlína poletíte, tak stoprocentně nebudete mít náladu opakovat celý proces letiště… Potom následuje to, že vás naženou za prosklené dveře, kde budete s dalšími 30 lidmi stát zavření, dokud se neotevřou další dveře k výtahu, do kterého se potom také nikdo pořádně nevejde. Vyjedete tedy nahoru, kde bude osmkrát tolik lidí na střešní terase, na které stojí skleněná kopule, ze které přes sklo pořádně nic neuvidíte a bude se vám dýchat skoro jako ve skleníku. Jediné, o co jde, je tedy výhled z terasy. Jak tedy říkám, pokud se tam chcete podívat, tak jako první návštěva to bude hezké, ale rozhodně to není něco, za co by stálo škrtat z programu jiné aktivity.

Kousek od Reichstagu je slavná Braniborská brána, která mě trochu překvapila velikostí. Podle fotografií jsem totiž čekal mnohem větší stavbu. Možná bych ji přirovnal ke Karlovu mostu – je to místo, které zkrátka musíte vidět, ale hezkou fotku, jako je na internetu, uděláte možná ve 3 hodiny ráno, protože je zde stále milion lidí…

Pokud budete od Braniborské brány pokračovat dál, tak uvidíte památník obětí Holocaustu. Potom se opět o kousek dál nachází zbytky Berlínské zdi a spousta dalších památek.

Co se turistických atrakcí týče, tak dominantou je samozřejmě televizní věž, která je ale nesmírně vytížená. My jsme nahoru nešli, protože bychom neskutečně dlouho čekali. Je tu ale varianta nakupování. I když je hezké procházet ulice a zkoušet všelijaké malé obchůdky, tak pokud by například pršelo, tak zajděte do KaDeWe, což je obrovské nákupní centrum…

No… A teď moje oblíbená část cestování. JÍDLO!

V Berlíně je ohromné množství bister, restaurací a kaváren, které stojí za to navštívit. Jelikož máme ale jen jeden den, tak jsem navštívil pouze 2 bistra a jednu kavárnu… První bistro mě zaujalo vzhledem, ale jídlem pak už moc ne. Nebudu mu tedy věnovat pozornost. Potom jsem si ale uvědomil, že berlínskou specialitou je Currywurst! Zmapoval jsem si tedy 10 nejlepších bister, kde Currywurst prodávají a nakonec zašel do Konnopke’s Imbiss, kde mají tradici od roku 1930. Jde o klobásu posypanou trochou kari podávanou s hranolky nebo pečivem. Určitě si mnozí z vás řeknou, že to musí být ta nejhnusnější věc na světě… Ani mně se do toho ze začátku moc nechtělo, ale je to stejné, jako byste v Japonsku neochutnali Sushi, nebo v Anglii Fish&Chips. A nakonec to vlastně vůbec nebylo špatné! Sice mi to jednou stačilo, ale určitě je to velmi zajímavé…

 

 

Odpoledne byl čas na nějakou kavárnu. Nejdříve jsem nevěděl, kam zajít, ale potom jsem dostal tip na makový dort v kavárně Father Carpenter, který opravdu stál za to. Dále jsme si dali ledové Chai Latte, Latte a Cappuccino. Se vším jsme byli velmi spokojeni a i obsluha byla velmi příjemná. Samotná kavárna se nachází uvnitř areálu několika domů, takže je zde klid a nikdo vám neustále nechodí za zády. Určitě tedy tuto kavárnu zkuste. Jinde jsem už nakonec nebyl, ale dostal jsem spoustu tipů jako například Bonanza nebo The Barn, kteří v Berlíně mají dokonce 2 pobočky.

A to je vše. Během dne byste ještě určitě pár věcí stihli, ale pokud chcete na všechno mít přiměřeně dlouho času, tak by vás těchto několik málo tipů možná mohlo zaujmout.

So vielen Dank und gute Reise!

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *