jogurtový cupcake s borůvkovým krémem

I když je venku stále zima a dobré čerstvé borůvky neseženete ani v obchodě, tak pokud jste si jich trochu zamrazili, nebude žádný problém připravit dokonalý ovocný krém. Mražení ovoce má své výhody i nevýhody. Například borůvky, jak vám ukážu v tomto receptu, se prakticky vůbec nezmění. Sice po rozmrznutí pustí vodu, ale výborně se hodí na vaření a pečení. Stejně tak například švestky a podobné ovoce. Nicméně jsou plody jako například jahody, které se po rozmražení nedají jíst. Má to samozřejmě své výjimky, jako je třeba mléčný shake, ale když upečete kynutý koláč s čerstvými a pak s mraženými jahodami, tak je to obrovský rozdíl.

Opravdu si tedy rozmyslete, které ovoce a kolik ho hodláte zamrazit, protože i když jsou recepty jako pečený čaj nebo mléčný shake, tak se mražené ovoce ve spoustě jídel nevyrovná tomu čerstvému.

Už několikrát jsem se pokusil o krém z vaječného sněhu a másla, ale až teď jsem ho zvládl tak, abych si troufl ho publikovat. Když totiž zašleháváte máslo do sněhu, tak se může krém srazit. Ovšem chce to jen správnou teplotu a trpělivost. Jakmile začnete šlehat, tak se máslo s bílky spojí a vznikne ten nejhladší krém na světě, který můžete použít jak základní, tak ho můžete jakkoliv ochutit například právě borůvkami nebo kakaem či jiným ovocem.

A nakonec těsto… Je připravené ze smetanového jogurtu, což znamená, že pokud nemáte rádi typické těsto na cupcake, které se vám může zdát suché, tak tento druh si zamilujete. Upečený cupcake je takový trochu „mokrý“, ale zároveň dokonale drží tvar a zachová si výbornou měkkost.

 


1 hodina 30 minut

15 kusů


 

1 hrnek smetanového jogurtu

2 vejce

1/2 hrnku oleje

1 hrnek cukru

1,5 hrnku hladké mouky

lžička jedlé sody

lžička prášku do pečiva

 

2 bílky

špetka soli

100g cukru

200g másla (změklého)

 

100g borůvek

lžíce cukru

lžička škrobu

5 lžiček vody


1.

Rozpalte troubu na 180°C.

2.

Ve velké míse smíchejte jogurt, vejce, olej a cukr. Potom přidejte mouku, sodu a prášek do pečiva a vytvořte hladké těsto.

Těsto rozdělte do košíčků a dejte je péct na 30 – 40 minut.

3.

K bílkům přidejte cukr a sůl. V hrnci přiveďte k varu trochu vody a dejte na něj mísu s bílky. Za občasného míchání zahřívejte bílky s cukrem a solí nad vodní lázní, dokud nedosáhnou teploty 70°C. (Potom už nebudou v krému syrové.)

4.

Až bílky dosáhnou 70°C, tak mísu odstraňte z vodní lázně a začněte bílky šlehat na nejvyšší otáčky. Šlehejte 5 minut a pak trochu snižte rychlost.

5.

Začněte po malých kostičkách přidávat změklé máslo a pořádně ho do sněhu zapracujte. Nejdříve to může vypadat, že je krém sražený, ale jakmile přidáte všechno máslo, tak opět začněte šlehat na nejvyšší otáčky a za chvíli se vše spojí v hladký krém.

6.

V kastrůlku přiveďte borůvky s cukrem k varu. Ve sklenici smíchejte škrob s vodou. Jakmile se borůvky začnou vařit, tak vypněte plamen a přilijte škrob rozmíchaný ve vodě. Vše prošlehejte a jakmile směs zhoustne, tak ji rozmixujte, nebo propasírujte, abyste získali hladké pyré.

7.

Jakmile borůvky zchladnou, tak je přidejte do krému a míchejte tak dlouho, dokud se vše opět nespojí v hladký krém. (Pracujte pomalu, aby se krém opravdu nakonec třeba nesrazil…)

8.

Hotové košíčky ozdobte borůvkovým krémem a čerstvým či mraženým ovocem. Hotové je můžete skladovat v lednici zhruba 3 až 5 dní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *