kuřecí Korma a Tikka Masala

Na tomto webu nečekejte jen samé úpravy starých rodinných receptů, ale i něco, co je nové, moderní a dokáže zaujmout. U všech jídel se klade důraz na čerstvost a kvalitu. Také využití lokálních surovin a kombinování jednoduchých složek bez zbytečně dlouhých receptů s tisíci ingrediencemi. Tyto jednotlivé složky společně vytváří web, který bude inspirativní a hlavně maximálně originální.


kuřecí Korma a Tikka Masala

U indického jídla se nebojte použít opravdu hodně koření. Pokud od všeho dáte jen špetku, tak nikdy nedocílíte alespoň podobného jídla, jaké jste ochutnali ve vaší oblíbené indické restauraci. Příprava je celkem rychlá, protože jsem v obou jídlech použil kuřecí maso.  Lze si tedy uvařit Kormu nebo Tikka Masalu i jako rychlý sobotní oběd. Nicméně pokud byste měli chuť na například jehněčí Vindaloo, tak by se doba vaření lišila.

Až se pustíte do přípravy, tak zejména při přípravě Kormy bych u prvního pokusu použil pánev, protože je omáčka hustá a zbytečně by se připalovala. Pokud ovšem budete celou dobu vaření průběžně omáčku míchat, tak by mělo být vše v pořádku. Důležitějším bodem je poté teplota. Je nutné, abyste pánev / hrnec rozpálili na maximum. Při opékání masa by se akorát srazil jogurt a nic víc by se nestalo…

 

TIKKA MASALA6 porcí

45 minut


 

 

400g kuřecích prsou

2 lžičky kurkumy

2 lžičky sladké papriky

Lžička kayenského pepře

Lžička drceného kmínu

3 lžičky koření garam masala

2 lžíce bílého jogurtu

2 lžičky soli

1 cibule

Stroužek česneku

Zhruba 1 cm tlustý kousek zázvoru

Lžička rajčatového protlaku

200ml vody

400g drcených rajčat

Lžíce cukru

100ml smetany

 

 

1.

Kuře nakrájejte na kostky o rozměrech 3 – 4 cm a dejte je do mísy. Přidejte kurkumu, papriku, kayenský pepř, kmín, garam masalu, sůl a jogurt. Vše promíchejte a nechejte maso 15 – 20 minut odležet.

 

2.

Cibuli, česnek a zázvor nasekejte najemno a začněte vše opékat v pánvi na 3 lžících oleje. Opékejte minutu a přidejte rajčatový protlak. Vše chvíli opékejte, a potom přidejte maso. Vše společně promíchejte a nechejte maso, aby se trochu zatáhlo. (Je důležité mít opravdu pořádně rozpálenou pánev, jinak se maso nezačne zatahovat…) Není potřeba mít maso opečené do zlatova, takže jakmile uvidíte bílý povrch, tak můžete přidat vodu, drcená rajčata a cukr.

 

3.

Přiveďte omáčku k varu a vařte 20 minut. Potom přilijte smetanu a vařte dalších 10 minut, dokud omáčka trochu nezhoustne a maso nebude uvařené.

 

4.

Podávejte s rýží basmati, indickým chlebem Naan, čerstvým koriandrem a přelité trochou smetany.


 

 

KORMA6 porcí

45 minut


 

100g kešu

50g kokosu

200ml mléka

200ml vody

3 lžičky kurkumy

½ lžičky kayenského pepře

2 lžičky koření garam masala

6 lusků kardamomu

3 lžíce cukru

400g kuřecích prsou

Lžička kurkumy

Lžička mletého koriandru

Lžička soli

2 lžíce bílého jogurtu

Zhruba 1 cm tlustý kousek zázvoru

1 cibule

200ml vody

100ml smetany

 

 

1.

Kešu, kokos, mléko, vodu, kurkumu, kayenský pepř, garam masalu, kardamon a cukr dejte do mixéru a mixujte na nejvyšší otáčky zhruba 2 minuty, dokud nezískáte hladkou směs.

 

2.

Kuře nakrájejte na kostky a dejte ho do mísy. Přidejte kurkumu, koriandr, sůl, jogurt a zázvor. Vše promíchejte a nechejte 10 – 15 minut odstát.

 

3.

Cibuli nasekejte najemno a začněte ji opékat na 2 lžících oleje. Až zesklovatí, tak přidejte maso a opékejte ho zhruba minutu. Poté přilijte směs s kešu, 200ml vody a 100ml smetany.

 

4.

Vařte 30 minut, dokud nebude maso uvařené a omáčka trochu nezhoustne.

 

5.

Podávejte s rýží basmati, indickým chlebem Naan, čerstvým koriandrem a přelité trochou smetany.

 

 

 

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *