krůta pečená na červeném víně, bramborové pyré s petrželkou, hrášek

Na tomto webu nečekejte jen samé úpravy starých rodinných receptů, ale i něco, co je nové, moderní a dokáže zaujmout. U všech jídel se klade důraz na čerstvost a kvalitu. Také využití lokálních surovin a kombinování jednoduchých složek bez zbytečně dlouhých receptů s tisíci ingrediencemi. Tyto jednotlivé složky společně vytváří web, který bude inspirativní a hlavně maximálně originální.

KRŮTA PEČENÁ NA ČERVENÉM VÍNĚ, BRAMBOROVÉ PYRÉ, HRÁŠEK

 

Celé jídlo je spíše do sladka – omáčku jsem osladil třtinovým cukrem a melasou, hrášek je sladký a brambory mají také jemně nasládlou chuť. Možná si říkáte, že by to chtělo nějaký kontrast, ale tato „přeslazená“ kombinace mě celkem zaujala. Prioritou je zde čerstvost a podle mě i lokálnost, co se například hrášku týče. A pokud požijete nové brambory (opět zde rozhoduje lokálnost), tak je ani neloupejte – společně s petrželkou v pyré to naopak zpestří strukturu…

 

DOBA PŘÍPRAVY: 2,5 hodiny

NA 6 PORCÍ:

 

2 mrkve

1 petržel

1 stonek řapíkatého celeru

1/4 celeru

1 kg krůtích prsou

100g slaniny

1 červená cibule

2 lžičky rajčatového protlaku

3 lžíce třtinového cukru

2 lžíce melasy

500ml červeného vína

1l vývaru

2 bobkové listy

5 kuliček nového koření

10 hřebíčků

1,5 kg nových brambor

150ml mléka

100ml smetany

2 hrsti hladkolisté petrželky

2 lžíce másla

150g hrášku

lžíce másla

100g žampionů

olej na smažení

1.

Oloupejte mrkev a petržel. Nechejte si však slupky, které později ještě využijete. Dále oloupejte také oba celery. Slupku z nich si můžete nechat třeba na vývar, ale v tomto receptu nebudou potřeba.

2.

Všechnu kořenovou zeleninu opékejte na oleji zhruba 10 min., dokud nezačne chytat zlatou barvu. Poté očistěte maso a nakrájejte ho na velké kostky (cca. 4-5 cm). Všechny kostky důkladně osušte a následně osolte.

3.

Vyndejte zeleninu z hrnce, přilijte trochu oleje a začněte opékat maso. Až se ze všech stran zatáhne, tak přidejte nakrájenou slaninu a cibuli. Vše opékejte ještě 2 minuty, a potom vraťte zpět kořenovou zeleninu.

4.

Nyní přidejte protlak a chvíli opékejte. Nebojte se, pokud se něco začne přichytávat na dno hrnce. Po přilití tekutiny se vše rozpustí a přidá to krásnou barvu. Dejte si však pozor na to, aby se nic nespálilo, což by dodalo jídlu akorát nahořklou příchuť. Potom přidejte cukr, melasu a až se cukr rozpustí, tak přilijte víno. Nechejte odpařit alkohol (max. 1 min.) a přilijte vývar.

5.

Pokud máte hrnec, který se může dát do trouby, tak vše můžete dát ihned péct. Pokud však ne, tak použijte cokoliv jiného.

Dejte si stranou polovinu tekutiny a během pečení ji postupně přilívejte, přidejte bobkový list, nové koření a hřebíček – například v nějakém sítku. Rozpalte troubu na 190 stupňů a pečte krůtu 2 hodiny.

6.

(Oloupané) brambory uvařte v osolené vodě do měkka a vodu vylijte. Přilijte mléko, smetanu a rozšlehejte brambory na hladké pyré, nebo jen rozmačkejte, abyste dosáhli zajímavější struktury. Na závěr jen přisypte nasekanou petrželku.

7.

Osmažte hrášek na másle a až bude měkký, tak ho jen osolte. To samé udělejte se žampiony.

8.

Nyní přijde čas na slupky z mrkve a petržele. Osmažte je do křupava ve vrstvě oleje, a potom je jen osolte. Vytvoří perfektní kontrast.

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *