sushi

Na tomto webu nečekejte jen samé úpravy starých rodinných receptů, ale i něco, co je nové, moderní a dokáže zaujmout. U všech jídel se klade důraz na čerstvost a kvalitu. Také využití lokálních surovin a kombinování jednoduchých složek bez zbytečně dlouhých receptů s tisíci ingrediencemi. Tyto jednotlivé složky společně vytváří web, který bude inspirativní a hlavně maximálně originální.

SUSHI

Už několik dní přemýšlím nad tím, co by mohlo být zajímavé. Pak mě napadlo, že jsem nedávno dělal sushi, které už piluji několik let. Tím pádem jsem přesvědčen, že by se mohlo i vyrovnat úrovni některých restaurací. Úplným základem je pro to rýžovar. Pokud ho nemáte, tak můžete zkusit nějakou vlastní metodu na vaření rýže, ale s největší pravděpodobností tak nedocílíte dokonalého výsledku.

Pokud jde o rýži, tak je také důležité, najít to pravé. Během té doby, co chodím na sushi do restaurací, jsem ochutnal opravdu spoustu verzí. Jednou jsme potom poprosili obsluhu, aby nám ve skladu vyfotila obal rýže, kterou kupují, a od té doby jsem už jinou nepoužil.

Co jsem zatím ještě úplně nedotáhl, je správné tvarování, ukrojení perfektního plátku ryby a podobné věci, které je nejlepší naučit se od někoho, kdo tomu opravdu rozumí, a ví, jaké jsou přesné tradiční postupy… Já vám tedy ukážu svou verzi, která je pro mě nejjednodušší. Celkem vždy připravuji 3 druhy – maki, nigiri a sashimi. Samozřejmě zkouším i ostatní, ale ty jsem ještě nezvládl natolik, abych se s nimi prezentoval…

DOBA PŘÍPRAVY:  1,5 hodiny – podle toho, jak rychle budete pracovat…

6 PORCÍ:

2 hrnky rýže

2 ¼ hrnku vody

lžička soli

15 kostek cukru

6 lžic rýžového octa

Alespoň 400g  čerstvého lososa s kůží nebo jiné ryby, kterou už s kůží mít nemusíte, například tuňák…

½ okurky

1 zralé avokádo

Další oblíbené „náplně“ – například nakládaná ředkev…

1 balení řasy – Počet plátů si určíte sami podle toho, jaké druhy budete dělat více.

wasabi

nakládaný zázvor

sójová omáčka – nejkvalitnější jakou seženete…

1.

Základ je připravit rýži, která by měla zchladnout, ale já osobně nemám rád, když je studená z lednice, což se v restauraci také nestane. Takže pokud ji necháte 10 minut v pokojové teplotě, tak docílíte nejlepšího výsledku.

Do rýžovaru nasypte rýži. Zalijte ji vodou a nechejte rýži uvařit. Jakmile se přestane vařit, tak ji nechejte ještě několik minut v zavřeném rýžovaru, a potom s ní teprve začněte pracovat.

V rendlíku smíchejte cukr se solí a octem. Vše zahřívejte, dokud se cukr a sůl úplně nerozpustí. Nenechejte však ocet vařit, protože se vytvoří pěna a začne být výrazně cítit. Hotový roztok nalijte na rýži a vše promíchejte dřevěnou vařečkou v dřevěné míse.

2.

Nechejte rýži chladnout a začněte si připravovat rybu a zeleninu. Nemám určenou žádnou hmotnost, která je ideální na různé druhy. Zkrátka je důležité, abyste na maki ukrojili dostatečně dlouhý kus lososa, na nigiri dostatečně velký plátek a na sashimi jen vybrali ten nejvíce povedený kus. Takto si tedy nějak rybu rozkrájejte a připravte si okurku.

Okurku umyjte a vykrojte jádřince tak, aby ve výsledku zbyla v podstatě jen slupka. Tu potom nakrájejte na co nejtenčí nudličky.

Avokádo rozkrojte napůl, vyndejte pecku seknutím nože a pomocí lžíce odstraňte slupku. Připravené avokádo rozkrájejte na větší hranolky, které potom budete moci zabalit společně s rýží a řasou.

3.

Z lososa stáhněte kůži, nožem z ní odstraňte šupiny a pečlivě ji osušte. Z obou stran ji lehce osolte, rozpalte pánev, přilijte trochu oleje a pečte kůži z každé strany zhruba 1 minutu, dokud nebude krásně zlatá. Potom ji vyndejte z pánve na kus ubrousku, aby nebyla příliš mastná. Až trochu zchladne, tak bude krásně křupat a bude tvořit dokonalý kontrast.

4.

Nyní už můžete začít s rolováním a finální přípravou.

SASHIMI – Pouze nakrájejte nejlépe vypadající kus ryby na takové kusy, které se budou dobře jíst a zároveň dobře vypadat.

NIGIRI – U tohoto druhu jde jen o to, abyste v ruce vytvořili „váleček“, který bude opět dobře vypadat, držet tvar  a nebude příliš velký. Zkrátka tak, aby se dobře jedl…

MAKI – Příprava maki je asi nejsložitější. Řasa ve tvaru čtverce je ideální, pokud připravíte maki s více přísadami. Pokud budete dělat například jen s lososem, tak ji přepulte a použijte jen malý obdélník.

Poté už jen dejte na řasu malou vrstvu rýže, ale nechejte tak 1-2cm volné na horním kraji. Na rýži dejte rybu/ostatní, můžete přidat i tenkou vrstvu wasabi a zbytek volné řasy potřete trochou vody. Nyní pomocí podložky překlopte řasu s rýží přes náplň, přitáhněte k sobě a dorulujte zbytek. Potom už jen pomocí podložky celou ruličku utáhněte a při dalších postupujte úplně stejně.

Jen věnujte pozornost tomu, abyste při přípravě s jednou náplní použili menší kus řasy a až budete kombinovat třeba lososa s avokádem, tak použít celý kus řasy. A pozor si dejte na to, abyste horní okraj řasy potřeli vodou až těsně před rolováním, protože se jinak řasa zkroutí a nebude se s ní dát pracovat.

6.

Sashimi a nigiri servírujte tak, jak se vám budou na talíři líbit. Maki pouze rozřízněte napůl a znovu napůl a ještě jednou tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované tloušťky. Díky tomu budou všechny kousky stejně velké.

Všechny kusy naskládejte na talíř a podávejte se sójovou omáčkou, trochou zázvoru a wasabi.

TIP:

Je to opravdu základní a někdo si možná řekne, že je to zbytečnost. Nicméně až budete jíst, tak omáčka by měla zůstat čistá. To znamená, že byste v ní neměli rozmíchávat wasabi, nebo tam nechat spadnout rýži, protože sushi špatně utáhnete…

Také se správně nejí zázvor společně s každým soustem. Měli byste ho jíst mezi střídáním jednotlivých druhů pro neutralizaci chuti. Ovšem i já někdy zázvor sním společně s některým kouskem, takže to je jen taková maličkost, kterou není nutné za každou cenu dodržet, pokud vám to tak chutná…

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *